Skip to main content

Projektjeink

KÉP projekt

A KÉP (Komplex Érzékenyítő Program) a magyarországi Kézenfogva Alapítvány és partnerei, a szlovákiai Comenius Pedagógiai Intézet és a romániai Kulcs Szociálpedagógusok Egyesülete közös projektje. Célja a fogyatékos emberek társadalmi elfogadásának erősítése. Az Erasmus+ támogatásával megvalósuló KÉP projekt azt tűzte ki célul, hogy megalapozza az óvodákban és általános iskolában, szakmai és közösségi szinten a fogyatékosság társadalmi elfogadását.

A KÉP projekt alapjául szolgáló komplex programot a Kézenfogva Alapítvány tíz éve szisztematikusan fejleszti.  2012 óta 5 budapesti kerületi önkormányzattal és további 6 vidéki városban összesen 28 képzést szerveztünk meg, amelyen közel 400 pedagógus vett részt. A képzések során ugyanilyen számú fogyatékossági témahetet valósítottak meg a résztvevők több, mint 10 000 gyerek részvételével. Emellett 5 Játék- és élménynap, ill. Sport- és élménynap keretében 2500 óvodás és iskolás gyerek találkozott a fogyatékossággal megtapasztalható és befogadható módon. 

Célunk az volt, hogy a Kézenfogva Alapítvány közel három évtizedes társadalmi érzékenyítő és szemléletformáló munkáját a nemzetközi környezetre is eredményesen kiterjesszük.  Mivel a magyar nyelvű nevelési közeghez erősen kötődő KÉP program a magyarlakta településeken lehet a legeredményesebb, így a fentiek mellett a határon túli magyar pedagógusok szakmai előrehaladásának támogatását tűztük ki célul magunk elé. 

A projektben a korábbi évek alatt gyűjtött szakmai és segédanyagokat partnereinkkel együtt egységes anyaggá alakítottuk át, illetve a Kulcs Egyesület és a Comenius Pedagógiai Intézet munkatársai a helyi sajátosságokra összpontosítva adaptálták azokat a közép-európai régió magyar nyelvű intézményei számára. 

Így született a fogyatékosság szociális modelljét támogató, a társadalomban a fogyatékossággal kapcsolatos problémákat, nehézségeket innovatív módon közelítő és azokra komplex választ adó KÉP program. 

A projekt központi szervező ereje a tudásátadás mellett a képessé tétel, amelynek eredménye, hogy a pedagógusok korszerű, használható és továbbadható tudást szereznek a fogyatékosság és társadalmi elfogadás témájában. Fontosnak tartjuk, hogy a KÉP szemléletmódja minél több gyerekhez, szülőhöz és pedagógushoz jusson el. Ezt támogatják a projekt keretében készített szakmai anyagok: országonként egy-egy képzési tematika, a fogyatékossági témahetek alapjául szolgáló feladat- és gyakorlatgyűjtemény, a fogyatékossági témahét mintaprogramja, a szülői foglalkozások megtartását segítő tanári útmutató, a KÉP Élménynap minta-forgatókönyve és az oktatást segítő kisfilmek. 

A közzétett és szabadon használható szakmai anyagok biztosítják, hogy programunk a projekt idején túl is képes legyen újabb szakembereket, rajtuk keresztül gyerekeket és közösségeket megszólítani, ezáltal pedig eredményesen járuljon hozzá a befogadóbb oktatási kultúra és társadalom létrejöttéhez. 

Támogatók